Fotowoltaika

Panele słoneczne zimą

energia słoneczna

Fotowoltaika promocje

Jak panele słoneczne radzą sobie podczas zimy? Nie tak źle, jak mogłoby się wydawać.

Zaskakująco wiele osób wciąż zastanawia się, „czy panele słoneczne działają zimą?”

Prostą odpowiedzią jest tak.

W większości miejsc, gdzie regularnie pada śnieg, śnieg zmniejszy produkcję energii słonecznej, ale niewiele.

Jednym z powszechnych nieporozumień dotyczących paneli słonecznych jest to, że w ogóle nie będą działać podczas zim. Chociaż istnieje niewielka strata generacji spowodowana pokryciem śniegiem, roczne straty nie są tak duże. Ostatni punkt, to co naprawdę się liczy – roczne straty nie są znaczące.

Dlaczego?

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że codzienna produkcja paneli słonecznych nie jest tak ważnym czynnikiem dla systemów energii słonecznej związanych z siecią, jak całkowita roczna produkcja.

Głównym powodem, dla którego zima lub pokrywa śnieżna nie ma szkodliwego wpływu na panele słoneczne, jest fakt, że większość całkowitego rocznego światła słonecznego przypada na marzec-październik. Wtedy jest mało śniegu, a dni są długie.

*** Generowanie leadów ***

Mit kontra fakt

Oprócz głównego powodu wymienionego powyżej, należy również pamiętać, że panele słoneczne będą topić śnieg w szybszym tempie niż otaczające go dachówki. Ponieważ działają w temperaturach powyżej temperatury otoczenia i mają znacznie gładszą powierzchnię.  

Program Alternatywnej Energii NAIT przeprowadził 3-letnie badanie wpływu pokrywy śnieżnej na moduły słoneczne w Edmonton i Grand Prairie. Aby przetestować efekty zaśnieżenia, panele słoneczne zainstalowano pod kątem odpowiednio 14, 18, 27, 45, 53 i 90 stopni. Dla każdego kąta jeden panel słoneczny został usunięty ze śniegu, a jeden panel pozostał z nieoczyszczonym śniegiem.

Dowiedz się więcej: Mity – fotowoltaika

Energia słoneczna w zimowych wynikach

Badanie wykazało, że panele słoneczne, które zostały usunięte ze śniegu, wyprodukowały tylko od 1% do 5% więcej niż ich odpowiedniki, które nie były konserwowane przez 3 lata. Wynik ten bezpośrednio pokazuje, że śnieg nie wpływa krytycznie na produkcję ani rentowność projektów słonecznych.

Należy jednak zauważyć, że jeśli panele słoneczne zostaną zamontowane na płytszym boisku lub jeśli poziom opadów w zimie wzrośnie powyżej poziomów obserwowanych podczas tego badania, straty produkcyjne spowodowane śniegiem mogą wzrosnąć do około 10%. Takie straty produkcyjne nadal nie są uważane za szkodliwe i nie będą miały krytycznego wpływu na rentowność projektu fotowoltaicznego.

Czy panele słoneczne wymagają konserwacji zimą?

Jeśli panele słoneczne znajdują się na dachu, zdecydowanie zalecamy NIE wspinać się na dach w celu ich oczyszczenia. Nie jest warte ryzyka bezpieczeństwa ani kłopotów z niewielkim wzrostem generacji. Jeśli twoja tablica jest zamontowana na ziemi w łatwo dostępnym miejscu i naprawdę chcesz wyjść z domu, możesz je zetrzeć miękką szczotką. Nie używaj szorstkich mioteł, szczotek drucianych ani kijów hokejowych, ponieważ mogą zarysować szkło hartowane na panelu słonecznym.  

Przeczytaj także: Jak czyścić panele słoneczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *