Na co uważać przy kupnie paneli fotowoltaicznych?

panele słoneczne

Coraz więcej osób i firm w Polsce jest zainteresowanych wytwarzaniem własnej energii elektrycznej. W tym celu stosowane są specjalne instalacje fotowoltaiczne. Są one oferowane przez wielu sprzedawców i producentów. Duża konkurencja na rynku sprawia, że firmy mogą zdobywać klientów w nie do końca uczciwy sposób. Warto więc uważać na niektóre nieprawdziwe informacje podawane przez firmy chcące za wszelką cenę zyskać klienta.

Można znaleźć wiele przykładów mitów przytaczanych podczas rozmów z klientami. Warto się z nimi zapoznać, aby nie dać się oszukać przez nie do końca uczciwego sprzedającego.

Przykłady nieprawdziwych informacji, na które trzeba uważać

Firma zapewnia klienta o szybkim i łatwym montażu twierdząc, że paneli nie trzeba mocować trwale do gruntu tylko można postawić je bezpośrednio na nim. Okazuje się jednak, że aby instalacje fotowoltaiczne działały niezawodnie przez wiele lat, konieczne jest zamontowanie ich na wkopanych słupach. Zmiany temperatury czy też wilgoć sprawiają, że grunt pracuje. Panele wchodzące w skład instalacji muszą pozostać nieruchome pomimo tej pracy, ponieważ naprężenia mogą doprowadzić do uszkodzeń.

Firma zajmująca się sprzedażą fotowoltaiki informuje o konieczności zastosowania inwerterów 3-fazowych, które są wydajniejsze. W przypadku małych instalacji 3-fazowych nie ma problemu, aby stosować inwertery 1-fazowe, szczególnie jeśli są to panele fotowoltaiczne wchodzące w skład instalacji o mocy 3-4 kWp. Stosowanie inwertera 3-fazowego w takich instalacjach nie zapewnia większej wydajności. Jego koszt jest za to znacznie wyższy.

Nacisk na wizytę w domu klienta. Okazuje się, że wiele informacji można uzyskać drogą telefoniczną i mailową. Konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego wywiadu, zapoznanie się z projektem domu oraz fakturami za prąd. Wiele firm naciska na spotkanie z klientem, aby nakłonić go do kupna nie do końca optymalnego rozwiązania nie dając mu czasu na zastanowienie się.

Jak bronić się przed oszustwami?

Oczywiście są to tylko przykłady nieuczciwych praktyk. Aby uniknąć takich problemów warto posiadać jakąś wiedzę na temat instalacji fotowoltaicznych i ich działania. Na szczęście w Internecie znajduje się wiele stron z przydatnymi poradnikami i artykułami. Warto się nimi zainteresować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *