Mity w fotowoltaice

Wykorzystanie energii słonecznej w fotowoltaice staje się coraz bardziej powszechne. To szybko rozwijająca się dziedzina i istnieje wiele mitów jej dotyczących. Wiele argumentów przeciwko instalacjom PV opiera się na nieaktualnych lub błędnych informacjach. Wyjaśniamy niektóre z najpopularniejszych mitów dotyczących technologii paneli fotowoltaicznych.

Gdy jest brzydka pogoda panela fotowoltaiczne nie działają odpowiednio

Nowoczesny system fotowoltaiczny wykorzystuje energię zarówno podczas słonecznego jak i pochmurnego dnia. Wytwarza prąd cały rok. Oczywiście im więcej słońca tym ilość zgromadzonej energii rośnie. Jednak nawet zimowe ciemne dni dostarczają pewnej energii.

Fotowoltaika jest tylko dla bogatych

Montaż i eksploatacja paneli to nie jest duży koszt. Dodatkowo z pomocną ręką przychodzi państwo dotując instalacje. Oczywiście możliwy jest wybór instalacji bardzo drogiej, jednak dla Jana Kowalskiego będzie wystarczająca instalacja ze średniej półki cenowej, spełni swoją funkcję.

Okres zwrotu dla instalacji fotowoltaicznej jest zbyt długi

Zazwyczaj instalacja zwraca się w przeciągu 7 lat. Czy to długo? To kwestia bardzo indywidualna. Kolejne 7 lat możemy przecież mieć prąd całkowicie za darmo. Uwzględniając państwowe dofinansowania inwestycja zwróci się nawet szybciej.

Instalacja fotowoltaiczna może przyciągać pioruny na dom

Ani jeden z elementów instalacji fotowoltaicznej nie zwiększa ryzyka uderzenia piorunu. Jeżeli wziąć 1000 domów z instalacjami fotowoltaicznymi na dachu i 1000 domów bez takich instalacji częstotliwość wyładowań atmosferycznych będzie dokładnie taka sama.

Utrzymanie instalacji fotowoltaicznych wymaga dużych nakładów finansowych

Instalacje fotowoltaiczne nie wymagają zaangażowania do ich częstego serwisowania. Są praktycznie bezobsługowe. Panele nie zawierają części ruchomych, które mogłyby się zepsuć. Producent zaleca aby czyścić je raz w roku, chociaż właściwie robi to za nas deszcz.

Panele fotowoltaiczne wymagają więcej energii do produkcji elementów systemu niż produkują w ciągu całego swojego życia


Badanie przeprowadzone przez National Renewable Energy Laboratory jednoznacznie pokazuje, że koszt energii produkcyjnej w porównaniu do zwrotu kosztów produkcji energii z modułów słonecznych wynosi na ogół mniej niż 4 lata.

Czerpanie korzyści dla środowiska z energii słonecznej wymaga wydatkowania energii na wykonanie systemu PV. ,Jednak inwestycja w energię jest niewielka. Zakładając 30-letnią żywotność systemu, systemy PV zapewnią zysk energetyczny netto w wysokości od 26 do 29 lat bez zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych w produkcji energii elektrycznej… Tak więc, inwestując od 1 do 4 lat ich produkcji energii zyskujemy 29 lat uzysku energii odnawialnej.

Produkcja energii słonecznej powoduje większe zanieczyszczenie, niż oszczędza wykorzystanie energii słonecznej.


System PV zaspokajający połowę zapotrzebowania na energię elektryczną typowego gospodarstwa domowego wyeliminowałby około pół tony zanieczyszczenia dwutlenkiem siarki z powietrza i sporą ilość tlenków azotu.

Natomiast wszelkie zanieczyszczenia powstające w jego procesie produkcyjnym są minimalne i w większości poddawane recyklingowi.

Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych jednoznacznie wykazało poprzez badania w National Center for Photovoltaics, że systemy fotowoltaiczne (PV) eliminują znacznie większej ilości dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń dzięki wytwarzaniu czystej energii. Zdecydowanie więcej niż jest wytwarzane podczas ich produkcji.

Przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce zużywa 350 kilowatogodzin energii elektrycznej miesięcznie. Podczas przewidywanych 28 lat produkcji czystej energii system z instalacją fotowoltaiczną pozwoliłby uniknąć emisji z konwencjonalnych elektrowni ponad pół tony dwutlenku siarki , jednej trzeciej tony tlenków azotu i 100 ton dwutlenku węgla.

PV jest rozsądną inwestycją w energię, przynoszącą ogromne korzyści dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *