Jakie są zalety instalacji fotowoltaicznych?

energia

Systemy fotowoltaiczne stanowią innowacyjne i bardzo praktyczne rozwiązanie. Niestety nadal mało osób decyduje się na montaż paneli przetwarzających energię słoneczną na prąd wykorzystywany w domu. Wiąże się to z faktem, że wielu ludzi nadal nie do końca zna zalety takich systemów.

Instalacje fotowoltaiczne stale się rozwijają, ale pomimo tego nie są rozpowszechnione w Polsce na odpowiednio wysokim poziomie. Jest to błędem, ponieważ systemy tego rodzaju stanowią rozwiązania oszczędne i ekologiczne. Każdy kto jest zainteresowany zmniejszeniem kosztów prądu, powinien zwrócić uwagę na wspomniane wyżej instalacje.

Najważniejsze atuty instalacji fotowoltaicznych

Istnieje wiele zalet fotowoltaiki, na które warto zwrócić uwagę:

  • Oszczędność – panele fotowoltaiczne charakteryzują się żywotnością na poziomie 25-30 lat. Co prawda koszt montażu jest spory, jednak zwraca się on po kilku latach. Dodatkowo można skorzystać z różnych upustów i dotacji. Gdy inwestycja się zwróci, użytkownik zyskuje energię elektryczną za darmo. Wybierając instalacje fotowoltaiczne nie trzeba martwić się rosnącymi cenami prądu.
  • Niezależność energetyczna – sytuacja związana z dostawami i cenami energii elektrycznej w Polsce i za granicą, jest niestabilna. Posiadając własną fotowoltaikę nie trzeba martwić się rosnącymi cenami ani przerwami w dostawach prądu.
  • Ekologia – systemy fotowoltaiczne wykorzystują odnawialne źródła energii. Nie emitują żadnych zanieczyszczeń, więc są bezpieczne dla środowiska i ludzkiego zdrowia. Do ich działania nie są potrzebne żadne paliwa, więc nie są emitowane spaliny ani nie jest generowany żaden hałas.
  • Rozwiązanie bezobsługowe – po zainstalowaniu paneli na dachu, nie trzeba martwić się obsługą i konserwacją instalacji. Sprzęt jest odporny na działanie czynników pogodowych. W przypadku montażu przy gruncie, warto jednak sprawdzić czy panele nie są zasłaniane przez liście albo trawę.
  • Uniwersalny sprzęt – instalacje fotowoltaiczne mogą być montowane w dowolnych warunkach. Można więc je montować na skośnych i płaskich dachach, na elewacjach czy też na ziemi. Ważne jest tylko to, aby panele miały dostęp do promieni słonecznych.
  • Szerokie zastosowanie – moc systemów fotowoltaicznych można dopasować do zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego.
  • Cicha praca – panele fotowoltaiczne i pozostałe elementy instalacji nie wytwarzają hałasu. Inwerter podczas pracy generuje dźwięk na poziomie 18-25 dB (podobny poziom do ludzkiego szeptu).

Podsumowanie

Jak widać instalacje fotowoltaiczne posiadają wiele atutów. Warto więc w nie zainwestować, zwłaszcza że koszt zwraca się szybko. Zyskuje się rozwiązanie ekonomiczne, ekologiczne oraz nie wymagające żadnej specjalnej konserwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *