Jak działają instalacje fotowoltaiczne?

energia słoneczna

W wielu domach, firmach i innych miejscach stosowane są różne urządzenia elektryczne, które wymagają energii do prawidłowego działania. Oprócz standardowego korzystania z sieci elektrycznej, można samodzielnie wytwarzać prąd przy pomocy specjalnych instalacji fotowoltaicznych. Warto zapoznać się z budową i zasadą działania takich instalacji.

Standardowe instalacje fotowoltaiczne składają się z kilku podstawowych elementów. Istotną rolę odgrywają specjalne panele, które montuje się na dachach czy też w gruncie. Oprócz tego w instalacjach wykorzystywane są inwertery przekształcające prąd stały w zmienny (taki jaki znajduje się w gniazdkach elektrycznych). Oprócz tego w instalacjach wykorzystywane są różne systemy chroniące przed przepięciami czy też burzami. Istotną rolę odgrywa też system montażowy, do którego mocuje się panele fotowoltaiczne.

Liczniki dwukierunkowe dla użytkowników instalacji fotowoltaicznych

W ciągu 30 dni od zgłoszenia instalacji, zakład energetyczny musi wymienić bezpłatnie licznik na dwukierunkowy. Zlicza on energię wysyłaną do sieci oraz pobieraną z niej. Na tej podstawie dokonuje się rozliczenia z zakładem energetycznym. Dzięki takim rozwiązaniom nadwyżkę energii można wykorzystać w miesiącach, w których jest mniej słońca i ilość wytwarzanego prądu się zmniejsza. Instalacje on-grid pozwalają na wysyłanie nadwyżki prądu do zakładu energetycznego natomiast systemy off-grid magazynują energię w akumulatorach.

Jak działa fotowoltaika i czy niezbędna jest zmiana instalacji elektrycznej?

Instalacje fotowoltaiczne są podłączane do istniejących instalacji elektrycznych budynków. Jeśli ich stan jest dobry to nie ma konieczności przeprowadzania żadnych modyfikacji. Zasada działania takiej instalacji jest prosta. Na panele padają promienie słoneczne, które są zamieniane w energię elektryczną. W ten sposób powstaje prąd stały, który w falowniku zamieniany jest na prąd przemienny. Dzięki takiemu rozwiązaniu można wesprzeć własną sieć, a nadwyżka energii jest przekazywana do zakładu energetycznego.

Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej?

Koszt takiej instalacji jest trudny do określenia. Cena zależy od wielkości i mocy takiej instalacji. Wpływ na koszt ma miejsce montażu oraz rodzaj zastosowanych komponentów. Moc powinna być oczywiście dopasowana do zapotrzebowania gospodarstwa domowego czy też firmy na energię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *