Fotowoltaika

Jak czyścić panele słoneczne? cz. 2

energia słoneczna

Pierwsza część artykułu: Jak czyścić panele słoneczne? cz.1

BEZPIECZEŃSTWO

Podczas pracy na wysokości podczas czyszczenia należy stosować środki ochrony przed upadkiem i środki ochrony osobistej. Stanie na panelach wywiera siłę poprzez znacznie zmniejszoną powierzchnię, która może znacznie przekroczyć certyfikowane obciążenie projektowe. Należy również unikać upuszczania lub upuszczania jakichkolwiek przedmiotów na panel, ponieważ uderzenie może spowodować pęknięcie lub odłączenie się paneli od konstrukcji montażowej, co może spowodować uszkodzenie lub obrażenia ciała.

Fotowoltaika promocje – kalkulator kosztów instalacji paneli słonecznych. Sprawdź ile zyskasz!

Czyszczenie paneli słonecznych

Standardowy elastyczny wąż ogrodowy z ciśnieniem wody użytkowej może być użyty do nałożenia niezbędnej ilości wody na panel lub cały system fotowoltaiczny umożliwiając spływanie wody po całej powierzchni. Stosowanie węży wysokociśnieniowych do czyszczenia jest niedozwolone, ponieważ mogą one wywierać ciśnienie przekraczające certyfikowane obciążenie i powodować uszkodzenia w wyniku uderzenia, uszkodzenia połączenia ramy, laminat lub komórki i wymuszają wodę między szkłem a ramą.

DO DALSZEGO CZYSZCZENIA

Jeśli panele wymagają więcej wysiłku w celu usunięcia uporczywych śladów, użyj miękkiej gąbki, ściereczki z mikrofibry lub miękkiej i nieściernej szczotki i delikatnie przetrzyj brudną powierzchnie.

Należy uważać, żeby nie zarysować powierzchni. Jeśli ślady nadal pozostają na szybach, można użyć do nich łagodnego biologicznego i biodegradowalnego płynu do mycia naczyń. Panel należy natychmiast spłukać dużą ilością wody.

SUSZENIE PANELI SŁONECZNYCH

Najlepszym sposobem suszenia paneli jest pozostawienie ich do naturalnego wyschnięcia na powietrzu. Jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, można je alternatywnie
wytrzeć np. gumową ściągaczką z plastikową ramką na przedłużaczu. Wytrzyj powierzchnię panelu od góry do dołu, aby usunąć resztki wody z szyby panelu, ale uważaj, aby wszelkie resztki brudu lub piasku nie zarysowały powierzchni panelu. Unikaj wywierania nacisku na powierzchnię panelu podczas suszenia.

Dlaczego warto zdecydować się na energię słoneczną? Przeczytaj artykuł – zalety fotowoltaiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *